Pedagog Logopeda

Pedagog / Logopeda

Drodzy Rodzice!

Mowa pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Jej zaburzenia mogą spowodować trudności w komunikowaniu się, nieprawidłowe funkcjonowanie w grupie oraz niepowodzenia szkolne. Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym zdania.

Na terenie szkoły prowadzone są zajęcia logopedyczne przeznaczone dla uczniów z zaburzeniami mowy, powodującymi zakłócenia komunikacji językowej. W ramach zajęć realizowana jest diagnoza i terapia logopedyczna.

Logopeda szkolny

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy, dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów.

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem,

stymulacją rozwoju mowy,  profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Zadania logopedy szkolnego:
- przeprowadzenie badań wstępnych w celu ustalenia mowy uczniów,
- diagnozowanie logopedyczne,
- organizowanie pomocy logopedycznej,
- prowadzenie terapii logopedycznej,
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji,
- wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli,

- współpraca terapeutyczna z rodzicami.

Terapią logopedyczną w naszej szkole zajmuje się logopeda Magdalena Guzow

Wadom wymowy towarzyszą często wady zgryzu (konieczna wizyta u ortodonty), trudności w nauce, problemy związane z zachowaniem i koncentracją uwagi, a także zaburzenia emocjonalne.

W czasie terapii logopeda skupia się przede wszystkim na korygowaniu zaburzonej mowy, ale pamięta również o ćwiczeniach usprawniających percepcję wzrokową, słuchową, orientację przestrzenną. Wprowadza też elementy ćwiczeń ułatwiających naukę czytania i pisania, doskonali rozwój ruchowy i emocjonalny.

Jeśli uczeń prawidłowo wymawia wcześniej zaburzone głoski nie tylko w mowie kontrolowanej w czasie ćwiczeń, ale także spontanicznie w każdej sytuacji, wówczas następuje zakończenie terapii.

Literatura polecana rodzicom

Książki poruszające problematykę wad wymowy i zaburzeń mowy

1. Demel Genowefa, 1979, Wady wymowy, PZL, Warszawa.

2. Dyer Laura, 2004, Mowa dziecka. Zrozum i rozwiń mowę dziecka, K. E. Liber, Warszawa.

3. Lowe Armin, 1981, Mamo naucz mnie rozumieć, PZWL, Warszawa.

4. Lowe Armin, 1983, Rozwijanie słuchu w zabawie, PZWL, Warszawa.

5. Sawa Barbara, 1990, Zaburzenia mowy u dzieci, WSiP, Warszawa.

6. Stecko Elżbieta, 2002, Zaburzenia mowy u dzieci – wczesne rozpoznawanie logopedyczne, wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

7. Styczek Irena, 1979, Logopedia, PWN, Warszawa.

8. Szumska Jadwiga, 1982, Zaburzenia mowy u dzieci, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa.