Lekcja wychowawcza wcale nie musi być nudna. Ciekawym zajęciem jest wykorzystanie klocków z programu Laboratorium przyszłości.
Uczniowie klasy drugiej z wielką chęcią i zaangażowaniem uczestniczą w rozwijających zajęciach z terapii przez bajkę. Na ostatnich zajęciach zmierzyli się z trudnymi emocjami typu złość, poczucie winy, smutek, strach i wstyd. Rozmawialiśmy o tych uczuciach oraz szukaliśmy wspólnie sposobów radzenia sobie z nimi. Pani Małgosia przeczytała dzieciom bajkę o złości i o pomysłach na to, jak łatwiej sobie z nią poradzić oraz jak wyrażać złość, aby nie przyniosła ona krzywdy innym. Do wspólnej zabawy wykorzystaliśmy kostkę z kieszonkami z naszego szkolnego Laboratorium Przyszłości.
Uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w zajęciach ogrodniczych, których celem było przegonienie zimy i przywołanie wiosny. Sadzenie cebulek kwiatowych przyniosło zarówno wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej, jak i wiele radości ze wspólnej zabawy. Teraz już tylko czekamy, aż nasze kwiaty przebiją się przez ziemię, a na niebie zaświeci wiosenne słońce.
Uczniowie z klas VI-VIII mieli okazję w ostatnim czasie spróbować swoich sił w Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Gminie Malbork oraz w Halowym Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizowany został w Starym Polu.
Halowy Turniej Piłki Nożnej w Starym Polu - skład drużyny:
Guźlinski Jakub (8 klasa)
Baran Julian (8 klasa)
Gliwiński Kacper (7 klasa)
Kisio Kacper (7 klasa)
Drzewiecki Franek (6 klasa)
Wąsik Szymon (6 klasa)
Koczaj Michał (6 klasa)
Zdobyliśmy 4 miejsce :)
Szkoły biorące udział to: Szkoła Podstawowa w Starym Polu, Szkoła Podstawowa w Gminie Malbork, Szkoła Podstawowa w Kończewicach, Szkoła Podstawowa w Miloradzu oraz Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej.
Turniej tenisa stołowego - skład drużyny:
Karolina Kwiatkowska (8 klasa)
Aleksandra Dąbrowska (8 klasa)
Jakub Guźlinski (8 klasa)
Piotr Werkowski (8 klasa)
Zajęliśmy 4 miejsce :)
W ramach Żuławskich Igrzysk Sportowych uczestniczyły szkoły z powiatu: Stare Pole, Kończewice, Miłoradz, Nowa Wieś Malborska, Kałdowo.
Uczniowie klasy drugiej świętowali Dzień Kobiet na słodko. Wspólnie ze swoimi nauczycielkami Panią Małgosią oraz Panią Olą upiekli pyszne gofry, a następnie dekorowali je ulubionymi smakołykami. Oby jak najwięcej takich pysznych dni dla wszystkich Dziewczynek i Kobiet. Sprzęty kuchenne, z których korzystano podczas przyrządzania przysmaków zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Na ostatnich zajęciach rozwijających z filmoznawstwa podsumowaliśmy wiadomości na temat twórczości Charliego Chaplina. Wzięliśmy udział w projekcji kolejnego filmu z wielkim aktorem, a następnie bawiliśmy się w odgrywanie zabawnych scenek z Chaplinem. Uczniowie przygotowali kostiumy i odtwarzali charakterystyczne ruchy ciała, tańce oraz gagi filmowe słynnego aktora. Cofnęliśmy się w czasie o 100 lat. Zajęcia przyniosły wiele radości i świetną zabawę.
W pierwszym tygodniu marca tematyka zajęć w klasie drugiej oscylowała wokół teatru. Dzieci rozwinęły swoje kompetencje w zakresie wiedzy o teatrze: rodzaje sztuk teatralnych, elementy niezbędne do zorganizowania spektaklu teatralnego, zawody związane z teatrem. Wiele radości przyniosło dzieciom przygotowanie własnego teatrzyku pacynkowego oraz udział w roli widza w teatrze cieni przygotowanym przez wychowawczynię klasy. Okazało się, że teatr to nie tylko obcowanie z kulturą i sztuką, ale również wspaniała rozrywka i forma spędzenia wolnego czasu.
Więź dziecka ze zwierzęciem sprzyja kształtowaniu kompetencji społecznych, takich jak: komunikacja, nawiązywanie relacji z innymi, motywacja do pomocy innym, rezygnowanie z własnych zachcianek na rzecz innych. Zwierzę w domu kształtuje postawę tolerancji i szacunku do słabszych oraz mniejszych istot. Uczy empatii.
W środę 1 marca uczniowie z klasy 2 i 3 wzięli udział w Międzygminnym Konkursie Ortograficznym, który organizowała Szkoła Podstawowa w Szymankowie. Celem konkursu było m. in. doskonalenie języka polskiego oraz upowszechnienie kultury językowej wśród uczniów kształcenia zintegrowanego, wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych, bogacenie języka ojczystego, czy wdrażanie do „zdrowej” rywalizacji. Z konkursu wróciliśmy z Mistrzynią Ortografii Klas drugich - Julią Mulcan, która zajęła 1 miejsce oraz z Jakubem Czyż, który godnie reprezentował klasę trzecią. Gratulujemy Julii, a wszystkim życzymy dalszych sukcesów!
W miesiącu lutym wiele działo się w naszej szkolnej świetlicy. Obchodziliśmy Walentynki, Dzień Kota, Dzień Pizzy oraz Dzień Dinozaura. Dzieci również korzystały z pogody zimowej, budując bałwany na szkolnym placu. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych, które zdobią pomieszczenie świetlicy. W lutym również odbyły się zajęcia : "Zimowe wieczory w baśniowym świecie". Zachęcam do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń,
Podczas pobytu w świetlicy przedszkolnej dzieci wspólnie spędzają czas, uczą się przez zabawę, wykonują działalność plastyczną, ruchową, jak również rozwijają myślenie i wyobraźnię poprzez układanie puzzli, gry stolikowe oraz wykorzystanie klocków edukacyjnych, które zostały zakupione w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Zestawy klocków cieszą się wśród dzieci dużym zainteresowaniem i dostarczają wielu pozytywnych emocji oraz wyzwań.
W lutym po raz pierwszy na zajęciach w świetlicy wykorzystaliśmy klocki konstruktywne, które zostały zakupione w ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości’’. Uczniowie stworzyli piękne i niezwykle pomysłowe konstrukcje z klocków, co widać na powyższych zdjęciach.
Karnawał zakończył się w naszej szkole w walentynkowej atmosferze. Uczniowie klas IV – VIII zorganizowali zbiórkę pieniędzy, z której zostały zakupione nagrody za udział w zabawach oraz przygotowali ciasta, babeczki i inne przepyszne przekąski. Motywem przewodnim dyskoteki było święto miłości - Walentynki w odsłonie ludowej, więc każdy ubrał coś różowego lub czerwonego. Gościem honorowym był nie kto inny, jak sam Walenty! Była nawet okazja porwać go do tańca w jednej z licznych zabaw :)
Organizacją wydarzenia oraz wykonaniem ozdób zajęły się Pani Asia, Pani Ania oraz Pani Angelika, a w strojeniu sali pomagali uczniowie starszych klas. W tym roku szkolnym była to już ostatnia dyskoteka. Bardzo dziękujemy uczniom za wspaniałą zabawę! Niesamowicie się cieszymy, że z taką radością i chęcią przychodziliście pobawić się :)
Przepiękne zdjęcia zostały wykonane aparatem kupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
14 lutego obchodziliśmy Walentynki, czyli światowy dzień zakochanych - świętowali go dorośli, ale również najmłodsi - nasze przedszkolaki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z zerówki przyszły tego dnia ubrane na czerwono, poznały historię Walentynek oraz uczestniczyły w dyskotece Walentynkowej. Na zakończenie otrzymały słodkie, czekoladowe lizaki serduszka :)
Dzieci z klasy trzeciej w ostatnim tygodniu odkrywały tajemnice krajów UE. Brały udział w projekcie, którego głównym celem było przybliżenie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy – co jest jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie poznali tradycje, zabytki i inne ciekawostki wybranych krajów. Indywidualnie, bądź w małych grupach przygotowywali prezentację w dowolnej formie, na temat wybranego państwa. Ich prace były wykonane z wielką starannością i dużym zaangażowaniem. Mieliśmy okazję degustacji tradycyjnych potraw takich jak: włoska foccacia, czy hiszpańskie churrosy. Trzecioklasiści poznali wiele nowych wiadomości, które jeszcze bardziej rozwinęły ich chęć poznawania innych kultur.
W grudniu po raz pierwszy mogliśmy zaobserwować, jak powstaje wydruk z drukarki 3D, zakupionej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Okazało się, że jest to proces długotrwały i związany głównie z wielkością i złożonością projektu. Pierwsze próby były wykonane przy pomocy Pana informatyka, współpracującego z naszą szkołą i nawet przy tej współpracy, nie wszystko udało się zrealizować. „Pierwsze koty za płoty” - mamy nadzieję, że szybko wdrożymy się do obsługi nowych urządzeń.
Dnia 9 lutego odbyły się zajęciach edukacyjne dla naszych przedszkolaków, które poprowadziły Panie z Zagrody Powroty. Podczas zajęć pt. "Jaś i Małgosia, czyli jak ugryźć mąkę", Panie przedstawiły dzieciom historię gołębiej miłości, czyli gołębie love story oraz zapoznały dzieci z procesem powstania mąki, którego dzieci doświadczyły osobiście poprzez wyrabianie mąki na żarnach. Dodatkowo, każde z dzieci zrobiło i ozdobiło własne ciasteczko z wyrobionej mąki, które na koniec skonsumowało. Informacje o gołębiach i ich życiu zaciekawiły nas ogromnie - dziękujemy za bardzo interesujące zajęcia! :)
OD 22 LUTEGO DO 07 MARCA 2023
Zarządzenie Wójta Gminy Malbork 2023