W środę 10 XI w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej odbył się recital patriotyczny pod hasłem: "Rozkwitały pąki białych róż...". Uroczystość została zorganizowana z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W radosnym, a jednocześnie wzruszającym i wzniosłym koncercie, uczniowie klas 1-3 zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne - indywidualnie i w zespołach. Głównym celem uroczystości było kształtowanie postaw patriotycznych w najmłodszych uczniach oraz uwrażliwianie ich na piękno muzyki. Uroczystość została przygotowana i poprowadzona przez Małgorzatę Jastrzębską przy współpracy z Aleksandrą Kordowską i Joanną Bednarz.
Ósmego listopada klasa 8 uczestniczyła w spotkaniu online z p. Anną Michalak, pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Temat spotkania związany był z wyborem szkoły średniej: "Szkoła ucząca zawodu? - dlaczego jestem na tak". Podjęcie decyzji dotyczącej przyszłej szkoły jest trudne. Wielu uczniów zastanawia się, jaki kierunek wybrać, by z nim związać swoją przyszłość. To ważna decyzja, którą muszą podjąć w najbliższej przyszłości.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszym przedszkolu również świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień, bo przecież wszystkie dzieci uwielbiają bajki! Pani Asia wierszem zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy oraz do udziału w konkursach i zagadkach. Przy dźwiękach piosenki "Witajcie w naszej bajce" przedszkolaki korowodem rozpoczęły wspólną zabawę. Dzieci wypowiadały się na temat ulubionych bajek, odgadywały ukryte w kufrze rekwizyty i dopasowywały je do poszczególnych ilustracji z bajek. Dziewczynki oddzielały groch od fasoli - niczym "Kopciuszek", a chłopcy, jak "Bob Budowniczy" wznosili najwyższe wieże. Dzieci miały również za zadanie ułożyć w całość pocięty na kilka części obrazek oraz przekazywały sobie z rąk do rąk "zatrute jabłko". Na zakończenie bajkowego dnia, przedszkolaki wzięły udział w zabawie "Jaka to melodia", podczas której odgadywały, z jakiej bajki pochodzi słyszana piosenka. Pani Ola przeczytała dzieciom bajkę pt. "Ośla skórka", a Pani Asia wręczyła wszystkim grupom dyplomy za udział w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. Nie obyło się również bez tańców w rytm ulubionych hitów z dziecięcych bajek.
Uczniowie klasy III biorą udział w programie WINIARY „Gotuj się na zmiany”.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, że wędzenie, suszenie, liofilizacja, pasteryzacja, kiszenie, mrożenie, słodzenie, solenie to metody utrwalania żywności. Dzieci niektóre z metod utrwalania żywności znają z własnych domów. Na lekcji próbowaliśmy przetworów przyniesionych przez uczniów z domu. Były to soki, kompoty, dżemy, ogórki konserwowe i kiszone, buraczki, ketchupy. Na zajęciach technicznych dzieci wykonały etykiety na przetwory do słoików, następnie myły, obierały jabłka i gruszki, kroiły i gotowały dżemy. Gotowe dżemy pasteryzowały i zabierały do domu.
Świetlica szkolna przy współudziale Samorządu Uczniowskiego
ogłasza zbiórkę plastikowych nakrętek.
Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny 2020/2021.
Nakrętki prosimy umieszczać w wyznaczonych pojemnikach.
Jak co roku o tej porze specjalnie powołane Jury dokonało rozstrzygnięcia konkursu na Najbardziej Odlotową Dynię.
Po raz kolejny jesteśmy mile zaskoczeni zainteresowaniem konkursem wśród uczniów klas IV-VII, a także niezwykłą kreatywnością i wyobraźnią naszych wspaniałych wychowanków.
Oryginalne pomysły na wykonanie dyni z roku na rok powodują, iż Jury stoi przed nie lada wyzwaniem mając dokonać wyboru spośród tak wspaniałych prac. No cóż… w końcu udało się ustalić wspólny werdykt.
Oto wyniki:
I miejsce: Aleksander Baranik kl. IV
II miejsce: Jakub Zańko kl. VII
III miejsce: Karolina Kwiatkowska kl. VII
Wyróżnienia:
Alicja Ilasz kl. IV
Nadia Zdziechowicz kl. IV
Hanna Kazimierska kl. IV
Oliwia Werkowska kl. VII
Laureaci konkursu oraz uczniowie wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz nagrody niespodzianki.
Serdecznie gratulujemy
W dniu 29.10.21 r. w naszej szkole zorganizowany został Dzień Dyni dla klas I-III. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo. Przez cały tydzień przynosiły różnorodne dynie (jadalne, ozdobne), oraz mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pt.: „Dyniowe love”. Cały dzień podporządkowany był dyniom. Oprócz różnorodnych gier i zabaw dzieci dowiedziały się, jakie właściwości posiadają te smaczne warzywa, w jakie witaminy są bogate. Kto może je spożywać, a kto powinien ich unikać oraz mogły poczytać ciekawe przepisy kulinarne. Każda klasa bawiła się na sali gimnastycznej w innym czasie. Uczniowie mogli posegregować przyniesione wcześniej dynie wg podanego koloru. Klasy podzielone były na 3 grupy: dynie piżmowe, dynie makaronowe oraz dynie hokkaido. Każda grupa wykonywała zadania na czas: przekładała dynie w różny sposób, układała puzzle, zbierała pestki dyni, wykonywała działania matematyczne. Na zakończenie wszyscy wrócili do swojej sali na poczęstunek przygotowany przez rodziców – oczywiście były to dyniowe przysmaki, takie jak: babeczki dyniowe, chlebek dyniowy, czy dyniowe ciasto i wiele, wiele innych – w tym miejscu serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu poczęstunku. Dzień dyniowy był aktywnym zakończeniem całego tygodnia.
W ramach innowacji pt. "W Misiowie dbamy o zdrowie" dzieci z grupy przedszkolnej "Misie" uczestniczyły w spotkaniu z Panią dietetyk, która wprowadziła przedszkolaki w świat warzyw i owoców - ich kolorów, właściwości i witamin. Dzieci rozpoznawały i nazywały warzywa oraz owoce, określały ich kolor i przeznaczenie. Dowiedziały się, jakie witaminy znajdują się w poszczególnych warzywach, za co odpowiadają wskazane witaminy i jaki mają wpływa na nasze zdrowie. Dzieci zapoznały się również z piramidą żywienia oraz poznały ilość dzennego zapotrzebwania na warzywa i owoce. Podsumowaniem zajęć było wspólne przygotowanie kolorowych soków warzywno - owocowych, które dzieci smakowały i z wielkim apetytem wypijały :) Serdecznie dziękujemy za wizytę! Zapraszamy do galerii zdjęć w celu obejrzenia relacji z zajęć.
W czwartek 28 października 2021r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia naszych pierwszoklasistów. Na część artystyczną złożyły się: "Taniec kwiatów", recytacja wierszy, a także pokaz taneczno-wokalny i wokalno-instrumentalny dzieci. Ceremonię Pasowania na Ucznia otworzyły słowa Aktu Ślubowania, po których pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć.
W dniach 27-29.10.2021r. klasa VII z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Poznania zorganizowanej przez GOPS w Gminie Malbork.
Biskupin, Gniezno , Poznań , Rogalin i Kórnik to piękne miejsca ,które mogliśmy odwiedzić i zapoznać się z dziedzictwem kulturowym naszych przodków.
W świat odmiennych klimatów i krajobrazów przenieśliśmy się zwiedzając Palmiarnię w Poznaniu.
Dnia 14.10.2021r. uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Tczewie. Wszyscy z uwagę obejrzeli film przygodowy pt. “Wyprawa do dżungli”. Uczniowie bardzo żywo reagowali na sceny, w których pojawiali się konkwiskadorzy za złe czyny “uziemieni” w dżungli. Trzech konkwiskadorów na koniec spotkała kara – skamienieli już na zawsze. Natomiast jeden z nich, który budził entuzjazm wśród widzów, bo od 400 lat udawał żywego, teraz ponownie ożył. Za dobre uczynki zyskał szansę na nowe życie oraz miłość. W czasie filmu uczniowie mieli szansę poznać groźne piękno amazońskiej dżungli, zobaczyć, jak rozwija się przyjaźń i miłość między bohaterami. Dowiedzieli się również, że czasem w zwykłym człowieku może kryć się potwór – egoista, który bogactwo stawia ponad wszystko
W październiku 2021r. uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w kuratoryjnych konkursach z: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki oraz historii. Co prawda nikt nie zakwalifikował się do dalszego etapu, ale liczą się dobre chęci. Dzięki takim działaniom uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności i sprawdzać wiedzę, konkurując z uczniami z innych szkół.
W minionych tygodniach października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z zerówki podczas zajęć omawiały tematy związane z jesienią. Poznały jesienne drzewa, owoce rosnące w sadzie, grzyby, warzywa z jesiennego ogrodu, zwierzęta żyjące w lesie oraz dowiedziały się, w jaki sposób zwierzęta oraz ludzie przygotowują się do zimy. Podsumowaniem tych tematów był "Bal jesieni", na który przybyły wszystkie przedszkolaki. Wród strojów królowały leśne zwierzątka, grzybki, warzywa, owoce i kolorowe drzewa. Nie zabrakło również Pani Jesieni, których było aż kilka, ale każda z nich zachwycała swym kolorowym i oryginalnym strojem. Pomiędzy tańcami odbyły się zabawy ruchowe, podczas których dzieci mogły wykazać się sprytem, szybkością i zwinnością. Podsumowaniem balu był quiz wiedzy o jesieni, w którym udział wzięły wszystkie dzieci. Nauczycielki nagrodziły przedszkolaki wielkimi brawami, gdyż na wszystkie pytania udzieliły poprawnych odpowiedzi. Zapraszamy do galerii zdjęć w celu obejrzenia relacji z "Jesiennego balu".
Dzieci uczęszczające na zajęcia Kółka Plastycznego przez ostatnie dwa zajęcia przygotowywały upominki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Niestety z powodu choroby nauczyciela musiały wręczyć je nieco później – ale lepiej późno niż wcale :) Upominki to serduszka z masy solnej, które następnie dzieci przepięknie pomalowały farbami. Do nich dołączone zostały karteczki z życzeniami dla wszystkich pracowników naszej szkoły. Także raz jeszcze wszystkiego, co najlepsze drodzy nauczyciele z okazji minionego już Dnia Edukacji Narodowej!
"Mała Wielka Stopa 2"
11 października uczniowie klas I-III wybrali się do Kina Helios w Tczewie na bajkę "Mała Wielka Stopa 2".
Bajka porusza problem ochrony środowiska. Zwierzęta są zagrożone wyginięciem, bo bezduszne szefostwo wielkiej firmy paliwowej zamierza w samym środku puszczy zbudować wielką fabrykę. Na pomoc wyrusza więc Adam zbiera swoją rodzinę i kosmatych przyjaciół z niedźwiedziem Burym i szopem Huncwotem na czele, by wyruszyć z misją ratunkową. Na szczęście wszystko kończy się dobrze intruzi zostali pokonani, a rezerwat został ocalony.
Jak co roku 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I-III przygotowali niespodzianki. Były to portrety nauczycieli, kartki z życzeniami, miłe słowa i wiele życzeń.
Życzymy Nauczycielom tak jak nikt nie życzy
spełnienia wszystkich marzeń,
zdrowia, szczęścia i słodyczy.
I życzymy tak jak życzy dobra wróżka
by spełniły się życzenia
z samego końca Waszego serduszka.
14 października w naszej szkole dzieci z oddziałów przedszkolnych, zerówki oraz uczniowie klasy pierwszej miały możliwość obejrzenia bajki muzycznej pt. "Grażynka" autorstwa Pani Doroty Grocheckiej. Była to nowa forma przekazu, która łączyła w sobie tekst, obraz oraz muzykę.
W środę (6 października) Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku zorganizowało Dzień Otwarty placówki. W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie klasy ósmej.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracowniami Centrum Edukacji Zawodowej, poznać kadrę kształcącą, dowiedzieć się, czy oferowane kierunki są zawodami przyszłości, czy jest zapotrzebowanie na pracowników w danych branżach.