Program wychowawczo – profilaktyczny
Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej
na lata 2022 – 2025
WSTĘP
Wychowanie to proces wspierania wychowanka w rozwoju, umożliwianie mu osiąganie pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, psychicznej, intelektualnej, społecznej i duchowej na miarę jego możliwości. Zależy nam, aby uczniowie umieli prowadzić zdrowy styl życia, budować satysfakcjonujące relacje i współpracować z innymi, brać odpowiedzialność za własne postępowanie, dbać o bezpieczeństwo własne i innych, dostrzegać potrzeby drugiego człowieka, kierować się przyjętymi w szkole wartościami, kształtować swoje postawy prospołeczne i patriotyczne.
Profilaktyka to kompleksowe działania kompensujące niedostatki wychowania, które obejmują trzy obszary: wspieranie wychowanków w radzeniu sobie z trudnościami, ograniczanie i likwidowanie czynników ryzyka oraz inicjowanie i wzmacnianie czynników chroniących. W naszych działaniach stosować będziemy profilaktykę uniwersalną, skierowaną do wszystkich członków społeczności szkolnej, wskazującą i selektywną do wybranych grup uczniów, po wcześniejszej corocznej diagnozie problemów i zagrożeń.
Program uwzględnia rozwój kompetencji kluczowych opisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, Kierunki polityki oświatowej państwa, wytyczne MEiN. Wynika z wniosków z: ewaluacji jego realizacji w roku ubiegłym, nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2021/2022, diagnozy środowiska szkolnego, diagnozy czynników ryzyka i chroniących, rozpoznania problemów w sferze fizycznej, społecznej i emocjonalne. Działaniami objęci są uczniowie klas I-VIII.
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
Program realizowany będzie przez wszystkich wychowawców i nauczycieli przedmiotów we współpracy z dyrekcją, ze specjalistami: pedagogami, psychologami, doradcą zawodowym, logopedą, pielęgniarką szkolną oraz rodzicami uczniów a także z instytucjami, innymi szkołami i organizacjami pozarządowymi.
Misja szkoły
Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, w tym kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych, a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wysoki priorytet ma także profilaktyka i działania zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, oraz doskonalenie kompetencji do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy.
Sylwetka absolwenta
Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, wpływu niskiego poziomu kondycji psychicznej na funkcjonowanie w życiu, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
Diagnoza sytuacji wychowawczej
Przy tworzeniu Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego uwzględnione zostały dotychczasowe działania podejmowane przez szkołę, analiza sytuacji wychowawczej, zapisy z dzienników, wnioski z zespołów wychowawczych, rozmowy z nauczycielami i rodzicami (zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów i kierunków pracy w obszarze wychowania i profilaktyki w szkole i środowisku), współpraca z GOPS i PCPR, udział pedagoga szkolnego w posiedzeniach Zespołu Interdyscyplinarnego i Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, obserwacje zachowań uczniów oraz ankiety przeprowadzone wśród uczniów a także przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania. Biorąc pod uwagę analizę danych wyodrębniliśmy czynniki ryzyka oraz czynniki chroniące dla uczniów naszej szkoły, które posłużyły jako punkt wyjścia do ustalenia właściwych kierunków oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych.
Czynniki ryzyka
Czynniki chroniące
Kryteria efektywności.
Zadania i obowiązki podmiotów realizujących program.
Dyrektor szkoły:
Pedagog (psycholog) szkolny:
Nauczyciel:
Wychowawca klasy:
Rodzice:
Cele priorytetowe :
Cele szczegółowe, zadania.
L.p. |
Cel priorytetowy |
Cele szczegółowe |
Zadania |
Osoby odpowiedzialne |
Termin realizacji |
1. |
Wzmacnianie pozytywnego klimatu szkoły |
a) umie nawiązywać i podtrzymywać relacje oparte na szacunku oraz współpracować w zespole (rozwija kompetencję - praca w zespole)
b) traktuje innych z szacunkiem, zmniejszenie ilości wykluczeni z grupy rówieśniczej
c) Wszyscy członkowie społeczności szkolnej: doskonalą wzajemne relacje: nauczyciel - uczeń, nauczyciel - rodzic, nauczyciel - nauczyciel
d) zna normy i zasady obowiązujące w grupie oraz prawa i obowiązki wynikające z roli ucznia i członka społeczności szkolnej |
1.Integrowanie dzieci i młodzieży w klasach: a)w I i IV klasie - jeden dzień poświęcony na zajęcia integracyjne b)przeprowadzenie cyklu trzech zajęć integracyjnych na godzinach wychowawczych w kl. I i IV b) w pozostałych klasach przeprowadzenie cyklu trzech zajęć dotyczących integracji klasy i budowania satysfakcjonujących relacji z innymi na godzinach wychowawczych lub podczas wyjazdu klasowego. c) reagowanie na każde sygnały dotyczące wykluczenia z grupy rówieśniczej, agresji, przemocy. Współpraca nauczycieli, wychowawców i specjalistów d) przeprowadzenie lekcji wychowawczej na temat szacunku
1. Doskonalenie współpracy rodzic - wychowawca oraz wychowawca/nauczyciel - rodzic - pedagog 3. Organizowanie konsultacji nauczycieli dla rodziców. 4. Organizowanie konsultacji specjalistów dla rodziców
1.Przypomnienie ogólnoszkolnych norm i zasad zachowania. 2. Przeprowadzenie godziny do dyspozycji wychowawcy „Uczeń - moje obowiązki i prawa” |
wychowawcy, nauczyciele, specjaliści
wychowawcy, nauczyciele, specjaliści
wychowawcy
wychowawcy
|
Wrzesień
Cały rok
Cały rok
Wrzesień
Październik
|
2. |
Zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, zapobieganie przemocy, w tym w cyberprzestrzeni
|
a)zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią, przestrzega obowiązujących norm zachowania.
b) potrafi kontrolować swoje zachowanie, bierze odpowiedzialność za swoje postępowanie
c)zna zasady bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni d) wie jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów Internetu e) potrafi ograniczać korzystanie z telefonu komórkowego
Rodzice i nauczyciele: a) wiedzą jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów Internetu b)posiadają aktualne i rzetelne informacje na zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni
|
1. Zapoznanie uczniów i rodziców z funkcjonującymi w szkole procedurami postępowania w przypadku łamania regulaminu szkolnego oraz systematyczne ich przypominanie. 2. Monitorowanie zachowania uczniów i uwag. 3.Konsekwentne stosowanie kar statutowych. 4.Monitorowanie zachowania uczniów z oceną nieodpowiednią i naganną z zachowania. 1.Prowadzenie zajęć poświęconych nauce rozwiązywania konfliktów i problemów bez przemocy. 2.Warsztaty dotyczące fonoholizmu dla uczniów klas IV - VIII. 3. Zajęcia w kl. I - III (profilaktyka zachowań agresywnych, fonoholizm) 4. Szkolenie dla nauczycieli i rodziców dotyczące fonoholizmu 4.Prowadzenie indywidualnych zajęć w zakresie radzenia sobie ze złością i innymi trudnymi emocjami dla uczniów przejawiających agresywne zachowania.
1.Prowadzenie zajęć poświęconych nauce bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyberprzestrzeni oraz krytycznej analizie informacji zamieszczanych w Internecie. 2. Warsztaty nt. Fonoholizmu dla uczniów kl. IV-VIII 3. Tydzień bez telefonu
1.Przekazanie informacji rodzicom i nauczycielom na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni (warsztaty Fonoholizm)
|
wychowawcy
wychowawcy, nauczyciele, specjaliści
wychowawcy, specjaliści
wychowawcy, specjaliści
specjaliści
wychowawcy, specjaliści
|
Wrzesień
Cały rok Cały rok Cały rok
Cały rok (w zależności od potrzeb)
Październik
Październik/listopad
Cały rok
Październik Grudzień
spotkanie z rodzicami Październik/Listopad
|
3. |
Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw prospołecznych i patriotycznych |
a) buduje swój system wartości
b)aktywnie uczestniczy w uroczystościach szkolnych i imprezach kulturalnych (rozwija kompetencję - aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły, środowiska)
c)angażuje się w działania wolontarystyczne, samorządu uczniowskiego |
1. Realizowanie w każdym roku 2 godzin do dyspozycji wychowawcy poświęconych wartościom: wartości przyjęte w szkole oraz dobro i prawda.
1.Organizowanie uroczystości i imprez historycznych, patriotycznych i kulturalnych w szkole oraz wyjść na uroczystości miejskie związane ze świętami i upamiętnianiem wydarzeń historycznych. 2. Organizowanie wycieczek do muzeów, teatrów, bibliotek, regionalnych miejsc kulturalnych, miejsc pamięci narodowej.
1.Prowadzenie działalności Samorządu Uczniowskiego. 2. Organizacja wolontariatu w szkole. 3. Organizowanie akcji charytatywnych, pomocy koleżeńskiej. |
wychowawcy
wychowawcy wyznaczeni nauczyciele
wychowawcy wyznaczeni nauczyciele
|
Listopad Marzec
Cały rok
Cały rok
|
4. |
Wspomaganie wychowawczej roli rodziny. |
Rodzice - doskonalą kompetencje wychowawcze |
1.Udzielanie konsultacji i pomocy w trudnych sytuacjach wychowawczych. 2.Organizacja zespołów wychowawczych z udziałem rodziców w przypadku powtarzających się zachowań niepożądanych ucznia. 3.Przekazywanie rodzicom materiałów edukacyjnych na temat problemów dzieci i młodzieży oraz sposobów postępowania zgodnie z zapotrzebowaniem.
|
wychowawcy specjaliści
wychowawcy specjaliści |
Cały rok według potrzeb
Raz w semestrze |
5. |
Promowanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowia psychicznego, zapobieganie uzależnieniom |
1.zna zasady zdrowego stylu życia: a) zna i przestrzega zasad bezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19 b) wie jak prawidłowo i zdrowo się odżywiać c) ma świadomość roli aktywności fizycznej w zdrowym życiu człowieka
Rodzice, nauczyciele
2.Wie jak dbać o zdrowie psychiczne: a) zna swoje zasoby, mocne strony oraz słabości, b) wie jak radzić sobie w trudnych sytuacjach c) umie podejmować decyzje, które gwarantują utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego d) zna konsekwencje zdrowotne palenia papierosów, e-papierosów
Rodzice i nauczyciele: a)posiadają aktualne i rzetelne informacje na temat: - wspierania kondycji psychicznej uczniów - substancji psychoaktywnych i pierwszych objawów używania substancji psychoaktywnych. |
2.Poszerzenie wiedzy na temat objawów, rozprzestrzeniania się, zapobiegania chorobom zakaźnym, w tym COVID 19, stosowanych szczepień 3.Realizacja treści wychowawczo - profilaktycznych dotyczących zdrowia na przyrodzie, biologii, wychowaniu fizycznym, edukacji dla bezpieczeństwa, godzinach do dyspozycji wychowawcy. 4. Organizowanie imprez rekreacyjnych i zawodów sportowych.
5. Realizacja Programu dla szkół: (Mleko, Owoce i warzywa w szkole).
1.Przeprowadzenie godziny do dyspozycji wychowawcy „Jak dbać o zdrowie psychiczne” 2.Przeprowadzenie zajęć na temat sposobów radzenia sobie ze stresem i w trudnych sytuacjach w klasach IV - VIII
3.Udzielanie opieki i wsparcia psychologiczno - pedagogicznego uczniom w sytuacjach kryzysowych. 4. Organizowanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej
5.Realizacja wybranych zagadnień programu profilaktycznego w klasach VI - VIII i w kl. I - III. 6.Udzielanie bieżącej pomocy uczniom w trudnej sytuacji życiowej, materialnej.
1. Przygotowanie dla rodziców i nauczycieli materiałów edukacyjnych na temat wzmacniania kondycji psychicznej uczniów 2.Dostarczanie informacji rodzicom o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i ich rodzin w przypadku używania środków i substancji powodujących uzależnienie (profilaktyka wskazująca i selektywna) |
wychowawcy, nauczyciele przedmiotów (biologia, przyroda, wf)
wychowawcy, nauczyciele przedmiotów
wychowawcy, nauczyciele przedmiotów
wychowawcy, nauczyciele
wychowawcy, specjaliści
specjaliści, wychowawcy dyrektor szkoły
wychowawcy specjaliści
wychowawcy, specjaliści
specjaliści
wychowawcy, specjaliści
|
Wrzesień/ Październik
I semestr
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok
Cały rok wg potrzeb Cały rok
Cały rok
Cały rok(według potrzeb)
Październik
Marzec
|
6. |
Wzmacnianie edukacji ekologicznej |
1.Wie jak dbać o przyrodę
2. Angażuje się w działania na rzecz poprawy jakości środowiska, rozwija proekologiczne nawyki i zachowania.
|
1.Budowanie postaw proekologicznych, świadomego postępowania i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. 2. Rozbudzanie zainteresowania uczniów kwestiami związanymi z ochroną środowiska, w tym ochroną powietrza, gospodarką niskoemisyjną, zmianami klimatu, zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi.
1. Udział w akcjach i inicjatywach proekologicznych, realizowanie programów i projektów z tym związanych –akcja sprzątanie świata
|
wychowawcy, nauczyciele, specjaliści
wychowawcy, nauczyciel wf, przyrody, biologii |
Cały rok
Wrzesień |
W szkole realizowane będą również kierunki pracy wychowawczo - profilaktycznej na poszczególnych etapach edukacyjnych zawartych w Programie Wychowawczo - Profilaktycznym szkoły.
Treści i działania o charakterze wychowawczo –profilaktycznym dla uczniów klas I - III.
Zadania o charakterze wychowawczo- profilaktycznym |
Sposoby realizacji zadań |
Wzajemne poznanie się. |
1. Uczniowie biorą udział w zabawach integrujących grupę lub zespół klasowy. 2. Udział w uroczystościach klasowych |
Zapoznanie ucznia z jego prawami i obowiązkami |
1. Uczestnictwo w zajęciach z wychowawcą mających na celu zapoznanie ucznia z prawami i obowiązkami obowiązującymi w szkole. |
Tworzenie warunków rozwoju indywidualnych zainteresowań.
|
1.Prowadzenie kół zainteresowań, dodatkowych zajęć sportowych, świetlicowych. 2.Indywidualna praca z uczniem wybitnie uzdolnionym - przygotowanie go do konkursów. Organizacja i uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach. |
Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych.
|
1.Uczniowie stosują formy dobrego zachowania. 2.Biorą udział w imprezach kulturalnych |
Przeciwdziałanie agresji i przemocy utrudniające życie we współczesnym świecie.
|
1. Praca nad doskonaleniem swojego charakteru. 2. Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań. |
Bezpieczeństwo.
|
1. Nauczyciele zapoznają uczniów z regulaminami. 2.Organizacja pogadanek, zajęć warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa. 3.Realizacja programu „ Bezpieczny Uczeń - Bezpieczna Szkoła ” przy współpracy z Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną. 4. Zapoznanie uczniów z telefonami alarmowymi, z zasadami pierwszej pomocy. 5. Zapoznanie z zasadami BHP na lekcjach. |
Wdrażanie ucznia do samodzielności.
|
1.Uczestnictwo w pogadankach dotyczących samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i pracy na lekcji. 2. Samodzielne korzystanie z biblioteki szkolnej - uczniowie poznają zasoby i zachęcani są do czytelnictwa. |
Tolerancja. Prawa dziecka. |
1.Zapoznanie z prawami dziecka wynikającymi 2.Poznanie obowiązków ucznia. 3.Uświadomienie dzieciom, do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc. 4. Uczestniczenie w pogadankach na temat tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. |
Dbałość o dobry klimat w szkole. |
1.Badanie samopoczucia ucznia w szkole. 2.Obserwacja zachowań na tle rówieśników. 3. Współpraca z Samorządem Uczniowskim. |
Kształtowanie postaw obywatelsko – patriotycznych.
|
1.Uczniowie kultywują tradycje związane 2. Poznają symbole narodowe i europejskie. 3.Uczestniczą w uroczystościach o charakterze szkolnym i państwowym. |
Przygotowanie uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy.
|
1.Nauczanie informatyki od I klasy. 2.Uczestniczenie w spektaklach teatralnych. 3.Korzystanie z różnorodnych źródeł informacji. 4. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii komputerowych. |
Propagowanie zdrowego stylu życia.
|
1. Budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia z uwzględnieniem zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi. 2.Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych. 3.Realizacja programów poszerzających wiedzę ucznia nt. zdrowego stylu życia. 4.Kształcenie i wzmacnianie norm przeciwnych paleniu oraz piciu alkoholu wśród najmłodszych poprzez pogadanki. 5. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii komputerowych. |
Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami w kontaktach z rówieśnikami.
|
1.Organizacja zajęć: dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, z zakresu profilaktyki logopedycznej, terapii logopedycznej, z zakresu psychologii 2.Indywidualne rozmowy z pedagogiem, psychologiem. 3.Współpraca z poradnią psychologiczno – pedagogiczną. |
Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
|
1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią. 2. Współpraca w zakresie wykorzystywania w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. 3 .Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych 4. Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem. 5. Konsultacje dla rodziców. 6. Podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie rozwiązywania trudności lub eliminowania zagrożeń. 7. Zapoznanie rodziców z Programem Profilaktyczno - Wychowawczym Statutem Szkoły i regulaminami obowiązującymi w szkole. 8. Udostępnianie wykazu instytucji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną. 9. Doskonalenie kompetencji nauczycieli |
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. |
1. Ochrona ofiar przemocy: rozmowa z uczniem, konsultacje z rodzicami, w razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej karty”. |
Działania w zakresie doradztwa zawodowego |
1. Zapoznanie uczniów z zawodami oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień u dzieci. |
Treści i działania o charakterze wychowawczo –profilaktycznym dla uczniów klas IV – VIII.
Zadania o charakterze wychowawczo-profilaktycznym |
Sposoby realizacji zadań |
Rozwój osobowości ucznia. |
1. Wspomaganie umiejętności samopoznania:
2. Stymulowanie rozwoju samoakceptacji
3. Umiejętność wykorzystania własnego potencjału:
4. Uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych. |
Działania w zakresie doradztwa zawodowego |
1. Prowadzenie orientacji zawodowej o charakterze dydaktyczno-wychowawczym ukierunkowanych na kształtowanie u uczniów pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy. |
Zapoznanie ucznia z jego prawami i obowiązkami. |
|
Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole.
|
1. Zapoznanie uczniów z normami współżycia społecznego poprzez:
2. Doskonalenie kompetencji emocjonalnych
3. Eliminowanie zachowań agresywnych poprzez:
|
Zapoznanie ucznia z obowiązującym w szkole systemem nagród i kar. |
|
Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich.
|
1. Zapoznanie uczniów z dokumentami szkoły (Statut, regulaminy, procedury). 2. Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowanie postaw prospołecznych poprzez:
|
Kształtowanie postaw patriotycznych |
1.Zapoznanie uczniów z historią miasta i regionu, znaczenie jego herbu, zabytkami, kulturą, itp. 2.Uczestnictwo w akademii, apelu przygotowanym przez uczniów. 3.Kształtowanie tożsamości narodowej przy jednoczesnym otwarciu na wartości kultury innych krajów. 4. Wykonanie okazjonalnych gazetek na holu szkoły. |
Kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych.
|
1.Tematyka zajęć proekologicznych na lekcjach przyrody, biologii, geografii chemii, fizyki. 2.Uczestnictwo w konkursach związanych 3.Działania ekologiczne: „Sprzątanie świata”. |
Zapobieganie samowolnemu opuszczaniu zajęć lekcyjnych.
|
1.Zapobieganie samowolnemu opuszczaniu zajęć lekcyjnych. 2.Omówienie konsekwencji takich zachowań. |
Likwidacja deficytów rozwojowych, w szczególności u dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnym.
|
1.Organizacja zajęć dydaktyczno –wyrównawczych, zajęć korekcyjno - kompensacyjnych, logopedycznych itp. 2.Indywidualne rozmowy z pedagogiem 3.Współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną. |
Pomoc materialna dzieciom z rodzin o niskim statusie materialnym. |
1.Współpraca z GOPS, MOPS. 2. Pozyskanie sponsorów. 3. Udzielenie wsparcia w postaci wypożyczenia sprzętu komputerowego w przypadku kształcenia na odległość. |
Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
|
1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią. 2.Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem. 3.Konsultacje dla rodziców. 4. Współpraca w zakresie wykorzystywania w procesie edukacyjnym narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. 5.Zapoznanie rodziców z Konwencją o Prawach Dziecka, Statutem Szkoły i regulaminami. 6.Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo formach doskonalenia: kursach, szkoleniach. 7.Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami. |
Integrowanie działań wychowawczych szkoły i rodziny.
|
1.Spotkania rodziców z wychowawcami na zebraniach i indywidualne konsultacje. 2.Udział rodziców w organizowanych przez szkołę uroczystościach i imprezach szkolnych. |
Zdrowy styl życia. |
1. Budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia 2. Pogadanki na tematy zdrowia i zdrowego trybu życia na godzinach wychowawczych i zajęciach edukacyjnych. 3.Wdrażanie informacji o higienie ciała, racjonalnym odżywianiu się. 4.Fluoryzacja zębów – program profilaktyczny. 5.Rozwijanie sprawności fizycznej szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego. 6.Dbałość o czystość, ład i estetykę otoczenia. 7.Organizacja konkursów wiedzy i plastycznych dotyczących promocji zdrowia. 8.Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki uzależnień w formie szkoleń i kursów. |
Profilaktyka zagrożeń. |
1.Środki i substancje psychoaktywne:
2. Agresja, przemoc psychiczna, zachowanie dyskryminacyjne, cyberprzemoc:
3.Ukształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych poprzez:
|
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. |
1. Diagnoza środowiska:
2. Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy i wsparcia. 3 Pogłębianie wiedzy pedagogicznej |
Ewaluacja programu
Przebieg pracy wychowawczo - profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i stanowią podstawę do planowania zamierzeń wychowawczych w kolejnym roku szkolnym.