ZAJĘCIA KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNE
(TERAPIA PEDAGOGICZNA)
Terapią pedagogiczną objęci są uczniowie, którzy posiadają stosowne zalecenia w opinii z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Terapia pedagogiczna prowadzona jest w formie grupowej – liczba uczestników zajęć wynosi od dwóch do pięciu osób. Prowadzą je nauczyciele, posiadający przygotowanie do tej formy terapii.
Cele ogólne:
1. Stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych dziecka.
2. Wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów.
3. Eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych konsekwencji.
4. Dostrzeganie uzdolnień dziecka.
5. Usuwanie przeszkód adaptacyjnych ucznia w środowisku szkolnym.
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA POLSKIEGO KL. IV - V
Program zajęć wyrównawczych jest przeznaczony dla uczniów z klasy czwartej i piątej szkoły podstawowej, którzy z różnych powodów mają trudności w opanowaniu podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu nauczania języka polskiego.
Celem zajęć wyrównawczych jest podnoszenie sprawności językowej uczniów, czyli zdobycie przez ucznia praktycznej umiejętności swobodnego i skutecznego posługiwania się językiem w mowie i piśmie. Głównie należy zadbać o właściwe stosowanie słownictwa, związków frazeologicznych, synonimów oraz poprawne budowanie zdań, przemyślane komponowanie całego tekstu, poprawną ortografie i interpunkcję, a także umiejętność odpowiedniego formułowania myśli w zależności od sytuacji komunikacyjnej.
ZAJĘCIA OGÓLNOROZWOJOWE W KL.I-III
to zajęcia ruchowe dla dzieci. Nauczyciel stosuje dużą indywidualizację ćwiczeń, ćwiczenia korygujące postawę ciała, ale również ćwiczenia ogólnorozwojowe, zabawy ruchowe z elementami korekcji. Bardzo ważny jest systematyczny udział uczniów w zajęciach oraz codzienne wykonywanie ćwiczeń w domu. Tylko systematyczna praca może zapewnić poprawę postawy, a tym samym sprzyjać zachowaniu zdrowia i doskonaleniu sprawności fizycznej.
KOŁO PLASTYCZNE
Rozwijanie u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.
Kółko plastyczne w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej skierowane jest do uczniów z kl. I i II. Podczas zajęć realizowany jest program, którego założeniem jest budowanie zajęć na aktywności dziecka oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Program zakłada dostarczenie uczniom pewnej określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia.
GRY I ZABAWY LOGICZNE
Główne cele programu:
• zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych
• umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami,
• wyzwalanie twórczej aktywności,
• promowanie koła jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego,
Zajęcia skierowane są do uczniów z klasy III. Treści programu koła matematycznego dostosowane są do wieku, możliwości, potrzeb i zainteresowań uczniów. Dzieci grają w planszowe gry logiczne, strategiczne, mają również możliwość korzystania z gier on-line. Sprawdzają przy tym swoje umiejętności rachunkowe, konstrukcyjne i wiele, wiele innych.
PRZYGOTOWANIE DO TESTÓW Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO, JĘZYKA POLSKIEGO I MATEMATYKI DLA UCZNIÓW Z KLASY ÓSMEJ
Nauczyciele pomagają krok po kroku wyćwiczyć umiejętności sprawdzane na egzaminie poprzez kompleksowe powtórki materiału. Ósmoklasiści rozwiązują zadania typu egzaminacyjnego: otwarte i zamknięte. Omawiane są strategie egzaminacyjne do każdej z pięciu części egzaminu. Rozwiązywane są również przykładowe arkusze egzaminacyjne.