W dniu 20 listopada w naszej szkole uczniowie z klas I-III uczestniczyły w żywej lekcji na temat kosmosu. Szkołę odwiedziło mobilne Planetarium, które wprowadziło dzieci w świat gwiazd, Układu Słonecznego i wielu kosmicznych tajemnic. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały projekcję, po czym prowadziły rozmowy z animatorami. Czekamy na więcej podobnych atrakcji.
W dniach 19 i 20 listopada dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klas młodszych gościli funkcjonariuszy malborskiej Policji. Dzieciom przypomniane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, konieczność noszenia odblasków, zwracania uwagi podczas przechodzenia przez jezdnię. Policjanci zaprezentowali najważniejsze znaki drogowe - które dzieci bardzo dobrze znały. Profilaktyka jest bardzo ważna, im więcej rozmów na ten temat - tym bezpieczniejsze będą dzieci. Poruszone zostały również kwestie dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Mamy nadzieję, że teoria będzie miała odzwierciedlenie w praktyce.
15 listopada uczniowie klasy 2 i 3 wraz z wychowawczyniami wybrali się do kina Helios w Tczewie na bajkę "Dziki robot". Oprócz bajki, atrakcją dla dzieci była również możliwość kupienia słodkich i słonych przekąsek, za które uczniowie zapłacili samodzielnie banknotami i monetami.
Uczniowie klasy 1b zostali włączeni w poczet prawdziwych czytelników biblioteki szkolnej. Nasza Pani Kasia założyła każdemu dziecku internetowe konto czytelnika. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Niechaj książki zagoszczą w Waszym życiu już na stałe! Niech rozwijają Waszą wrażliwość i wyobraźnię. Dzięki książkom staniecie się bogatci i mądrzejsi. Niech dzisiejsza wizyta w bibliotece otworzy Wam drzwi na zupełnie nową przygodę, a niebawem sami się przekonacie, ile magii tkwi w każdej książce, którą przeczytacie.
Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć w walce o zdrowie i życie małą Zosię, to prosimy o zapoznanie się z opisem zbiórki:
Uczniowie klasy 1b z zaangażowaniem i uśmiechem przygotowali zdrowe i kolorowe kanapeczki w ramach edukacji prozdrowotnej w szkole. Głównym celem zajęć było wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych oraz uczenie się samodzielności. W końcowej części zajęć nastąpiła degustacja. Zdrowy posiłek dostarczył dzieciom energii do dalszej pracy i nauki w ciągu dnia. To był zdrowy, kolorowy, pyszny i radosny dzień!
Uczniowie klasy 3 wzięli udział w programie WINIARY "Gotuj się na zmiany". To program edukacyjny stworzony, by uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych i niemarnowania jedzenia w duchu zero waste. Celem programu jest przekazanie wiedzy o dobrych nawykach żywieniowych, zrozumienie wagi dobrych nawyków, przedstawienie zalet ruchu oraz różnych możliwości ruchowych.
Na zajęciach lekcyjnych został zrealizowany scenariusz zajęć, w których rozmawialiśmy na temat zdrowego żywienia oraz niemarnowania żywności. Uczniowie wykonali grupowy plakat pt: „Mój zdrowy dzień”, aby wziąć udział w konkursie.
Miesiąc listopad jest miesiącem zadumy i pamięci o zmarłych, dlatego uczniowie klasy 3 udali się na cmentarze ewangelickie w Nowej Wsi Malborskiej. Jeden z cmentarzy został odrestaurowany w latach 2017-2018. Na drugim cmentarzu zachowało się tylko osiem nagrobków, z którego tylko jeden jest opatrzony imieniem i nazwiskiem. Na cmentarzu widać jest, że to miejsce zostało opanowane przez naturę, o czym świadczą drzewa wyrastające z grobów. Dzieci pomodliły się za zmarłych, zapaliły znicze, uczciły pamięć chwilą ciszy. Po drodze odwiedziliśmy również przydrożną kapliczkę.
Spoglądając przez listopadowe okno trudno nie wspomnieć z żalem pięknych, słonecznych i ciepłych dni. Aura jesienna jest już z nami w pełni, dlatego też w piątek 8 listopada odbył się Jesienny Pokaz Mody. W tym dniu sale naszego przedszkola zmieniły się w modowe atelier dla najmłodszych modeli i modelek – był wybieg, a także pięknie zaaranżowany kącik dla paparazzi, w którym każdy uczestnik pokazu mody miał zrobione pamiątkowe zdjęcie. Jesienne stroje przygotowali rodzice wykazując się wielką pomysłowością, wykorzystując wszelakie dary jesieni – kolorowe liście, kasztany, żołędzie i jarzębinę. Każdy strój był przepiękny, jedyny i niepowtarzalny. Jesienny Pokaz Mody sprawił dzieciom ogromną frajdę. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów na ,,Jesienny pokaz mody”.
Zdrowe przekąski to coś w czym specjalizują się nasze dzieci. Było zdrowo, kolorowo i odlotowo.
Gra planszowa idealnie wpisuje się w codzienny rytuał zabawy z dzieckiem. Intensyfikuje kontakt interpersonalny, i sprzyja socjalizacji dzieci, rozwija wyobraźnię i daje mnóstwo frajdy.
Dzieci z grupy "Zerówka" biorą udział w projekcie "Książka (dla) przedszkolaka". Chcemy, aby przedszkole było miejscem... pełnym interesujących książek,... gdzie najmłodsi wymieniają się ciekawymi publikacjami i aby książka stała się przyjacielem dziecka... Dlatego przyłączamy się do projektu "Książka (dla) Przedszkolaka".
Szczegóły wkrótce :)
4 listopada dzieci z grupy "Zerówka" odwiedziły szkolną bibliotekę. Podczas wizyty przedszkolaki dowiedziały się, co to za miejsce i kto odwiedza bibliotekę oraz jak należy się w niej zachowywać. Przedszkolaki zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, jak zbudowana jest książka, z czego się składa oraz gdzie znajduje się przeznaczony dla najmłodszych czytelników regał z dziecięcą literaturą. Pani Kasia założyła kartę czytelnika Pani Asi - wychowawcy grupy "Zerówka", po czym wspólnie wybraliśmy i wypożyczyliśmy książkę, którą będziemy czytać podczas naszych codziennych spotkań z literaturą, które odbywają się w ramach innowacji "Bajki, bajeczki dla dzieci z zeróweczki". Za rok, kiedy dzieci będą już uczniami klasy pierwszej będą mogły samodzielnie wypożyczać książki. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”.
Dzieci z grupy przedszkolnej ,,Misie" odbyły pierwsze zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Kolorowe Uczucia Gucia". Projekt ma na celu promowanie czytelnictwa, rozwój własnych emocji oraz umiejętność radzenia sobie z nimi, a także zdolności dostrzegania emocji u innych . Podczas zajęć dzieci zapoznały się z postacią jednorożca Gucia, jego uczuciami oraz wysłuchały opowiadania pt.,,Gucio się cieszy". Rozmawiały o tym jak radzić sobie z emocjami oraz wykonały ćwiczenia oddechowe. Na zakończenie stworzyły portret Gucia. Zabawa była ciekawa i wspaniała.
Składamy...
Nasze najszczersze kondolencje!
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Elizy i Tomka. Wciąż nie możemy się pogodzić z tak nagłym odejściem tych wspaniałych dzieci… Chociaż opuścili nas o wiele za wcześnie, było dla nas wielką przyjemnością móc na co dzień z Nimi przebywać.
Pamiętajmy, że „Żyjemy dopóty, dopóki trwa pamięć o nas”.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji
i obsługi oraz cała społeczność uczniowska
Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej
Jesienne prace plastyczne to element edukacji wczesnoszkolnej. Poprzez twórczość dzieci wyrażają siebie oraz poznają cykl zmieniających się pór roku.
W dniu 16 października 2024 r. dzieci klasy II i III wzięły udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Alpaki Damaszka” w Godziszewie. Najważniejszym celem tej wycieczki było poznanie alpak – egzotycznych, przemiłych zwierząt, cenionych choćby ze względu na wełnę oraz dobre relacje z ludźmi, a szczególnie z dziećmi. Spokój tych zwierząt i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie i uspokajają.
Uczniowie mogli spacerować po zagrodzie, karmić i dotykać zwierzęta. Duże zainteresowanie wzbudziły kozy i kury. Kolejną atrakcją wycieczki była zabawa z animatorem. Na zakończenie dzieci piekły pyszną kiełbaskę oraz bawiły się na na placu zabaw. Podczas całej wycieczki dopisywał nam dobry humor i piękna pogoda.
Dnia 18 października odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pt.,,Sensoryczne Misie - zabawy zmysłami".
Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki słowne dotyczące zwierząt leśnych - aktywizując mowę i myślenie, a także uczestniczyły w zabawie ruchowej z elementami czworakowania. Przedszkolaki zapoznały się z przepisem masy solnej z której później wykonały jeże. Samodzielnie nadawały kształt, formowały oczy i nos oraz sprawnie wbijały wykałaczki tworząc kolce.
Praca była bardzo ciekawa i wymagała od dzieci dużego zaangażowania oraz zręczności, jednak efekty są spektakularne.
W tym roku szkolnym w „Zerówce” realizowana jest innowacja pedagogiczna pt.„Baśnie, bajeczki dla dzieci z zeróweczki”. Główny cel zajęć to rozbudzanie w przedszkolakach zainteresowań czytelniczych oraz promowanie czytelnictwa zarówno u dzieci, jak i u rodziców/dorosłych. Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Pozwala mu rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo i sferę przeżyć emocjonalnych. W oparciu o literaturę możemy kształtować u dzieci właściwe zachowania społeczne, oceniać postępowanie, rozwijać empatię i wrażliwość na potrzeby innych, co wpisuje się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Jedna z form realizacji zadań innowacji to zapraszanie do przedszkola gości, którzy czytają dzieciom bajki. Pierwszym gościem, który odwiedził najstarsze przedszkolaki była Pani Dorota Grochecka, która na co dzień prowadzi z dziećmi zajęcia rytmiki. Pani Dorota poza uzdolnieniami muzycznymi ma również talent do pisania bajek. Podczas naszego spotkania przeczytała dzieciom dwa opowiadania swojego autorstwa pt. „Maryjanek odkrywa tajemnice Zamku Krzyżackiego w Malborku” oraz „Mikołaj w Copernicusie”. Przedszkolaki były bardzo grzeczne i z zaciekawieniem słuchały czytanych bajek. Zadawały wiele pytań i udzielały odpowiedzi na temat wysłuchanych historii.
Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie za wizytę oraz za otrzymaną na pamiątkę książkę Pani autorstwa :)