Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję przenieść się w czasie i wziąć udział w dyskotece stylizowanej na lata 20-te. Organizacją tej wspaniałej imprezy zajęły się nauczycielki z klasy I i II Pani Asia, Pani Ania i Pani Ola, a dodatkowo nad bezpiecznym przebiegiem zabawy czuwały Pani Dyrektor i Pani Julita. Kareta, pokaz mody, przechodzenie pod liną, taniec z wałkiem i taniec na gazecie, to tylko kilka z wielu zabaw, w których można było wziąć udział. Wszyscy uczniowie przyszli wspaniale przebrani i przynieśli ze sobą napoje, ciasta oraz różnego rodzaju przekąski.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i Dnia Praw Dziecka Pani Asia i Pani Ania z klasy I zorganizowały Dzień Wesołego Gofra w klasach I-III. Dzieci miały możliwość zapoznać się ze swoimi prawami, rodzajami przemocy i sposobom przeciwdziałania jej. Następnie dzieci projektowały swoje gofry na szablonach, żeby pięknie ozdobić świeżo upieczonego gofra :)
24 i 25 listopada zajęcia w klasie I odbywały się w relaksującej i odprężającej atmosferze. Dzieci przyniosły mięciutkie poduszki, koce i misie oraz świeczki zapachowe i kwiaty. Klasa była dodatkowo przepięknie ozdobiona różnego rodzaju lampkami. W trakcie przerw dzieci miały możliwość kolorować przepiękne mandale, a w piątek wykonać kolorowe misie z papieru z okazji 120 rocznicy powstania pluszowego misia.
KONKURS PLASTYCZNY
"MOJE ŚWIĄTECZNE DRZEWKO"
Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III
do udziału w konkursie plastycznym
pt. "Moje Świąteczne Drzewko".
Cele konkursu:
* kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia
* rozwijanie wrażliwości plastycznej i estetycznej u dzieci
* umożliwienie dzieciom prezentacji własnej twórczości i czerpanie radości z efektów swojej pracy
Regulamin konkursu:
~ Konkurs adresowany do uczniów klas I, II i III.
~ Każdy uczestnik zgłasza jedną pracę konkursową.
~ Technika – praca płaska w formacie A4 lub A3 z wykorzystaniem dowolnych materiałów.
~ Praca opatrzona na odwrocie metryczką z imieniem, nazwiskiem oraz klasą.
~ Podczas oceniania prac jury konkursowe będzie brało pod uwagę walory artystyczne, pomysłowość, samodzielność wykonania i estetykę.
~ Termin składania prac mija 15 grudnia.
~ Komisja konkursowa dokona oceny prac, wyłoni laureatów i przyzna nagrody; rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 22 grudnia.
~ Prace konkursowe należy oddawać do nauczycielek: Pauliny Rabażyńskiej lub Aleksandry Kordowskiej.
~ Wszystkie prace konkursowe zostaną wywieszone w korytarzu na tablicy w budynku klas I-III.
Dnia 28 listopada nasze przedszkolaki obejrzały teatrzyk Kamishibai, który w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przedstawiła dzieciom Pani Agnieszka Predygier - kierownik Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej. Było to fantastyczne spotkanie. Dziękujemy!
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie, które towarzyszyły nam we wspólnych zabawach podczas pobytu w przedszkolu. Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające misie różnymi technikami plastycznymi. To był zmisiowany dzień! :)
Od września w naszej szkole realizowane są zajęcia z bajkoterapii, skierowane do uczniów klasy drugiej. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju wrażliwości u dzieci, czyli wychowywanie przez czytanie, w tym również wpływanie na pozytywny rozwój sfery emocjonalnej. Bajki mają na celu pomóc dzieciom poradzić sobie w sytuacjach trudnych, uczą, jak rozwiązywać napięcia i konflikty, kształtują umiejętność wyrażania własnych emocji, pomagają usuwać lęki oraz obniżać poziom stresu. Pomysłodawczynią i realizatorką zajęć jest wychowawczyni klasy drugiej - Małgorzata Jastrzębska. Na zajęciach prezentuje ona bajki terapeutyczne własnego autorstwa oraz wartościowe utwory innych twórców. Po wysłuchaniu treści bajki, dzieci uczestniczą w dyskusji, następnie oddają się pracy twórczej (działalność plastyczna, literacka, teatralna). Na zajęciach dzieci znajdują relaks, uspokojone, ukojenie dla trudnych emocji oraz propozycje sposobów zmierzenia się z nimi.
Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej uzyskała pieniądze z budżetu państwa oraz z gminy Malbork na realizację zadania w ramach Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
Zostało zakupionych 81 pozycji książkowych oraz 12 pozycji multimedialnych – audiobooki, na łączną kwotę 3.125 zł.
Wszystkie zakupione pozycje przeznaczone są dla dzieli w wieku 3-6 lat. Uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, w celu zapoznania z nowościami wydawniczymi. Książki i audiobooki będą wykorzystywane przez opiekunów grup przedszkolnych.
18 listopada odbył się w naszym przedszkolu Bal Pani Jesieni. Na początku imprezy wszystkie dzieci przedstawiły się i zaprezentowały swoje piękne, kolorowe, jesienne stroje. Po tańcach odbyły się konkursy, w których uczestniczyły dzieci z wszystkich grup. Bal Pani Jesieni minął bardzo szybko i przebiegał w klimacie zabawy i radości. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że impreza była udana :)
Zapraszamy do galerii zdjęć :)
Na początku listopada zakończyły się zajęcia socjoterapeutyczne, zorganizowane w ramach dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dzieci miały możliwość poszerzyć swoje kompetencje emocjonalno-społeczne, a przy tym... świetnie się bawić! Zajęcia były pełne fascynujących zadań, takich jak: tworzenie gigantycznej pajęczyny, pokonywanie labiryntu z opaską na oczach, malowanie kreatywnych dzieł słomką i gąbką do naczyń, budowanie wspaniałych konstrukcji z klocków i wiele, wiele innych :) Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom za udział w zajęciach! :)
- Pani Ania
Z zasobów otrzymanych w ramach programu "Laboratorium przyszłości" dzieci na zajęciach dodatkowych rozwijały umiejętności manualne poprzez układanie dość skomplikowanych budowli. Specjalistyczne klocki wzbudziły u dzieci wiele pozytywnych emocji. Na pierwszych zajęciach budowały zwierzątka wg instrukcji, na następnych - budowle (roboty), które można było wprowadzić w ruch - było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej dołączyła do programu Laboratoria Przyszłości. W ramach programu zakupiono wyposażenie techniczne, niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W ramach tego projektu nasi uczniowie zapoznali się już z narzędziami do zdobienia drewna, jak również zdobywały wiedzę w programowaniu z pomocą Robota DOC. Komputer robota uczy wykonywania poleceń programowych, przybliża dzieciom aspekty robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Robot może być zaprogramowany tak, aby wędrować dowolnie lub według poleceń na kartach. Pomaga dziecku rozwijać myślenie logiczne i umiejętności rozwiązywania problemów. Na zajęciach z Gier i zabaw logicznych świetnie wpasował się w potrzeby i zainteresowania trzecioklasistów.
Udowodniono, że głośne czytanie dzieciom bajek i opowiadań wszechstronnie wpływa na ich rozwój. W naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych praktykujemy głośne czytanie. Dzieci słuchają wierszy i bajek czytanych przez nauczycieli, a także zaproszonych gości. Dzisiaj najmłodszą grupę "Misie" odwiedził Franek - uczeń klasy drugiej. Jeszcze niedawno sam był przedszkolakiem, a teraz na tyle dobrze opanował znajomość liter, aby móc przeczytać bajkę młodszym koleżankom i kolegom. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i aktywnie uczestniczyły w pogadance dotyczącej przeczytanych bajek. Dziękujemy Franku :)
– stymuluje rozwój mózgu,
,– wzbogaca słownictwo,
– dziecko podejmuje wypowiedzi wielozdaniowe,
– rozwija język i wyobraźnię,
– uczy myślenia,
– pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
– przynosi ogromną wiedzę ogólną i wzbogaca słownictwo,
– buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem,
– zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
– rozwija wrażliwość i empatię,
– kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,
– pomaga w wychowaniu dziecka,
– uczy wartości moralnych,
– wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,
– uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,
– ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu,
– głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej, (dzieciom, którym czyta się głośno już od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, także w szkole),
– rozbudza zainteresowania,
– tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,
– buduje samouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne,
– chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości,
– jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
Ostatni tydzień października w naszej szkole oczywiście wszystkim uczniom kojarzy się z konkursem na „Najbardziej Odlotową Dynię”.
Wzorem lat ubiegłych liczna grupa wychowanków wzięła udział w nim udział, co bardzo ucieszyło organizatorów.
Po raz kolejny uczniowie okazali się bardzo kreatywni czym jesteśmy mile zaskoczeni. Oryginalne pomysły na wykonanie dyni z roku na rok powodują, iż Jury stoi przed nie lada wyzwaniem mając dokonać wyboru spośród tak wspaniałych prac.
Oto wyniki:
I miejsce: Hanna Kazimierska kl. V
II miejsce: Aleksander Baranik kl. V
III miejsce: Amelia Marchlewska kl. IV
Wyróżnienia:
Łucja Rucka kl. IV
Maja Krzemińska kl. V
Stanisław Sobuś kl. V
Dawid Matysiak kl. V
Laureaci konkursu oraz uczniowie wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz nagrody niespodzianki.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Od dnia 14 listopada 2022 r. zmianie ulega godzina odwozu dzieci po 7 lekcji.
Zamiast o 14.25 autobus będzie odjeżdżał spod budynku sali gimnastycznej o godzinie 14.30
Nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego, określane uzależnieniem, czyli fonoholizmem, staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodzieży. Jakie są jego symptomy, z czego może wynikać, jaka jest skala zjawiska wśród polskich nastolatków, oraz jak możemy temu zapobiegać? Na te i inne pytania odpowiadał zaproszony do szkoły gość – pani psycholog Katarzyna Delicka z Pracowni Profilaktycznej KROKUS z Krakowa.
W dniach 25 i 26 października 2022 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pn. „Fonoholizm – uzależnienie XXI wieku. W warsztatach udział wzięli uczniowie z klas IV –VIII.
27 października 2022 odbyły się warsztaty dla rodziców a celem ich było ukazanie do czego może doprowadzić fonoholizm, jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak temu zapobiegać i gdzie szukać pomocy.
W samym sercu Polski położony jest unikatowy szlak – nazywany Szlakiem Piastowskim. Wśród setki innych szlaków ten jest wyjątkowy. O jego niepowtarzalności świadczą zabytki kultury materialnej nagromadzone wzdłuż jego przebiegu. Zabytki od powstania polskiej państwowości, aż po czasy współczesne.
Dzięki uprzejmości Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gminy Malbork uczniowie klasy VI i VII w dniach 10, 11 i 12 października podążyli tym właśnie szlakiem.
Podczas trzech dni odwiedziliśmy jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie, czyli osadę w Biskupinie. Następnie zwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski, czyli Gniezno, a tam między innymi: podziemia w katedrze, Drzwi Gnieźnieńskie. Przeszliśmy nowo powstałym traktem królewskim.
Następnego dnia czekała na nas stolica Wielkopolski, po którym oprowadził nas wykwalifikowany przewodnik miejski, a tam: katedra na Ostrowie Tumskim i jej zwiedzanie z podziemiami, w podziemiach spektakl audiowizualny o historii poprzednich świątyń także fragment misy chrzcielnej oraz krypta arcybiskupów. W katedrze wieniec 13 kaplic, m.in. Złota kaplica gdzie są pochowane doczesne szczątki Bolesława Chrobrego.
Tego dnia odwiedziliśmy także interaktywne muzeum Brama Poznania. Następnie odbyliśmy spacer po starym rynku, a w nim: ratusz renesansowy ze słynnymi koziołkami, domki budnicze podobne do sukiennic krakowskich, odwach, czyli miejsce gdzie przechowywano broń a także kilkadziesiąt pięknych kamienic i pięć stylowych fontann. W stolicy Wielkopolski mogliśmy skosztować słynnego rogala świętomarcińskiego, wszak szkolna wycieczka to nie tylko historia i zabytaki. Dzień zakończyliśmy wizytą w największej w Polsce palmiarni.
Kolejny dzień to zwiedzanie okolic Poznania - Pałac w Kórniku i Pałac Rogalin. Dzień zakończyliśmy przyjazdem do Puszczykowa gdzie mogliśmy zobaczyć dom-muzeum Arkadego Fiedlera podróżnika i pisarza.
W październiku w naszej świetlicy bardzo miło spędziliśmy czas. 4.X obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, który rozpoczęliśmy od rozmów i ciekawostek na temat naszych zwierzątek. Dzieci wykonały pracę plastyczną: Mój pupil i ja. W drugim tygodniu października przygotowywaliśmy się do Święta Edukacji Narodowej. W tym czasie został zorganizowany konkurs plastyczny: Portret mojego ulubionego nauczyciela. Podczas szkolnego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały rozdane dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Wszystkie prace można było podziwiać w naszej świetlicy.
W poniedziałki odwiedzała nas Pani Beata Lipecka- Płocharska, która przeprowadziła zajęcia na temat zdrowego odżywiania i aktywności sportowych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach ruchowych. Wspólnie wykonaliśmy też soki warzywno-owocowe.
Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla wszystkich pracowników oświaty najpiękniejsze życzenia!