Każda osoba przygotowywała prezent dla swojej koleżanki lub kolegi. Wszyscy w tym dniu byli radośni i szczęśliwi, że Mikołaj o nikim nie zapomniał ;)
Dzisiaj w przedszkolu na naszych milusińskich czekała niespodzianka - prezenty od Świętego Mikołaja! Dzieci otrzymały paczki indywidualne oraz nowe zabawki do sali. Dziękujemy Święty Mikołaju! :)
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Coraz bliżej święta... Coraz bliżej święta... Świąteczną atmosferę czuć również w naszym przedszkolu. Coroczną tradycją stało się pieczenie pierników. Dzieci przy pomocy wychowawczyni przygotowały pierniczki dla swoich bliskich. Maluchy samodzielnie odciskały kształty, a po upieczeniu dekorowały pierniki słodkim lukrem i posypką. Zapach pierników unosił się w powietrzu i wprawił nas w świąteczny nastrój.
2 grudnia uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w warsztatach piernikowych, a nasze szkolne mury wypełnił korzenny zapach zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Jastrzębską przygotowali już także klasową Kawiarenkę pod Świątecznym Piernikiem. Już od dziś można kupować u nas świąteczne pierniki. Zapraszamy do jedynej w swoim rodzaju Kawiarenki! Przypominamy, że dochód ze sprzedaży pierników zostanie przeznaczony na zbiórkę charytatywną Wiktora Ratajczaka.
Listopad był dla dzieci bardzo aktywny artystycznie . Na początku miesiąca odwiedziła nas Pani Beata Lipecka- Płocharska. Rozmawialiśmy o naszym zdrowiu- poznaliśmy aktywności prozdrowotne, prawidłowe nawyki higieniczne oraz produkty żywnościowe, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych.
Nie zapomnieliśmy o świętach, które wypadały w tym miesiącu. Listopad, jako miesiąc zadumy nad przemijaniem, rozpoczęliśmy w naszej świetlicy nawiązaniem do Dnia Zmarłych. Przeczytaliśmy opowiadanie „Zaduszki” ,które skłoniło nas do refleksji i wspomnień o swoich bliskich, którzy odeszli.
Dzieci ze świetlicy szkolnej uczciły również Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada, wykonując tematyczne prace plastyczne oraz rozwiązując quizy związane z naszym krajem, hymnem, godłem.
16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a 21 listopada Dzień Życzliwości. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne, wykonaliśmy piękne plakaty oraz nauczyliśmy się ,,życzliwej’’ piosenki: Skidamarink.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :)
Z radością informujemy, że od poniedziałku 5.12. do piątku 9.12. w naszej szkole będzie czynna Kawiarenka pod Świątecznym Piernikiem - z inicjatywy uczniów klasy drugiej oraz ich wychowawczyni Małgorzaty Jastrzębskiej. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami przygotowali przepiękne paczuszki z fantastycznie udekorowanymi pierniczkami. Pierniczki idealnie sprawdza się jako dodatek do świątecznych prezentów. Całkowity dochód ze sprzedaży pierników zostanie przeznaczony na zbiórkę Wiktora Ratajczaka. Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie w akcję.
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy drugiej przygotowali występy pod hasłem: "Raduj się, Polsko". W ramach otwarcia występów uczniowie odśpiewali "Rotę", następnie zaprezentowali spektakl teatralny, który przeniósł widzów w czasie do odległej przeszłości naszego narodu. Zwieńczeniem tego artystycznego pokazu drugoklasistów było odśpiewanie pieśni "Gaude Mater Polonia". Wychowawczyni klasy drugiej przygotowała bilety na występy swoich uczniów, które były sprzedawane uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na zbiórkę charytatywną Wiktora Ratajczaka - chorego na raka wątroby 3-letniego chłopczyka. Zebrano łącznie 2435zł. Pieniądze zostały przelane na zbiórkę Wiktora utworzoną na stronie siepomaga.pl. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom oraz Uczniom za zaangażowanie w zbiórkę. Jeśli ktoś jeszcze chciałby wesprzeć chłopca w tej trudnej walce o szansę na życie, możecie Państwo wpłacać pieniądze pod poniższym linkiem.
Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję przenieść się w czasie i wziąć udział w dyskotece stylizowanej na lata 20-te. Organizacją tej wspaniałej imprezy zajęły się nauczycielki z klasy I i II Pani Asia, Pani Ania i Pani Ola, a dodatkowo nad bezpiecznym przebiegiem zabawy czuwały Pani Dyrektor i Pani Julita. Kareta, pokaz mody, przechodzenie pod liną, taniec z wałkiem i taniec na gazecie, to tylko kilka z wielu zabaw, w których można było wziąć udział. Wszyscy uczniowie przyszli wspaniale przebrani i przynieśli ze sobą napoje, ciasta oraz różnego rodzaju przekąski.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i Dnia Praw Dziecka Pani Asia i Pani Ania z klasy I zorganizowały Dzień Wesołego Gofra w klasach I-III. Dzieci miały możliwość zapoznać się ze swoimi prawami, rodzajami przemocy i sposobom przeciwdziałania jej. Następnie dzieci projektowały swoje gofry na szablonach, żeby pięknie ozdobić świeżo upieczonego gofra :)
24 i 25 listopada zajęcia w klasie I odbywały się w relaksującej i odprężającej atmosferze. Dzieci przyniosły mięciutkie poduszki, koce i misie oraz świeczki zapachowe i kwiaty. Klasa była dodatkowo przepięknie ozdobiona różnego rodzaju lampkami. W trakcie przerw dzieci miały możliwość kolorować przepiękne mandale, a w piątek wykonać kolorowe misie z papieru z okazji 120 rocznicy powstania pluszowego misia.
KONKURS PLASTYCZNY
"MOJE ŚWIĄTECZNE DRZEWKO"
Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III
do udziału w konkursie plastycznym
pt. "Moje Świąteczne Drzewko".
Cele konkursu:
* kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia
* rozwijanie wrażliwości plastycznej i estetycznej u dzieci
* umożliwienie dzieciom prezentacji własnej twórczości i czerpanie radości z efektów swojej pracy
Regulamin konkursu:
~ Konkurs adresowany do uczniów klas I, II i III.
~ Każdy uczestnik zgłasza jedną pracę konkursową.
~ Technika – praca płaska w formacie A4 lub A3 z wykorzystaniem dowolnych materiałów.
~ Praca opatrzona na odwrocie metryczką z imieniem, nazwiskiem oraz klasą.
~ Podczas oceniania prac jury konkursowe będzie brało pod uwagę walory artystyczne, pomysłowość, samodzielność wykonania i estetykę.
~ Termin składania prac mija 15 grudnia.
~ Komisja konkursowa dokona oceny prac, wyłoni laureatów i przyzna nagrody; rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 22 grudnia.
~ Prace konkursowe należy oddawać do nauczycielek: Pauliny Rabażyńskiej lub Aleksandry Kordowskiej.
~ Wszystkie prace konkursowe zostaną wywieszone w korytarzu na tablicy w budynku klas I-III.
Dnia 28 listopada nasze przedszkolaki obejrzały teatrzyk Kamishibai, który w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przedstawiła dzieciom Pani Agnieszka Predygier - kierownik Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej. Było to fantastyczne spotkanie. Dziękujemy!
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły swoje ukochane misie, które towarzyszyły nam we wspólnych zabawach podczas pobytu w przedszkolu. Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające misie różnymi technikami plastycznymi. To był zmisiowany dzień! :)
Od września w naszej szkole realizowane są zajęcia z bajkoterapii, skierowane do uczniów klasy drugiej. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju wrażliwości u dzieci, czyli wychowywanie przez czytanie, w tym również wpływanie na pozytywny rozwój sfery emocjonalnej. Bajki mają na celu pomóc dzieciom poradzić sobie w sytuacjach trudnych, uczą, jak rozwiązywać napięcia i konflikty, kształtują umiejętność wyrażania własnych emocji, pomagają usuwać lęki oraz obniżać poziom stresu. Pomysłodawczynią i realizatorką zajęć jest wychowawczyni klasy drugiej - Małgorzata Jastrzębska. Na zajęciach prezentuje ona bajki terapeutyczne własnego autorstwa oraz wartościowe utwory innych twórców. Po wysłuchaniu treści bajki, dzieci uczestniczą w dyskusji, następnie oddają się pracy twórczej (działalność plastyczna, literacka, teatralna). Na zajęciach dzieci znajdują relaks, uspokojone, ukojenie dla trudnych emocji oraz propozycje sposobów zmierzenia się z nimi.
Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej uzyskała pieniądze z budżetu państwa oraz z gminy Malbork na realizację zadania w ramach Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
Zostało zakupionych 81 pozycji książkowych oraz 12 pozycji multimedialnych – audiobooki, na łączną kwotę 3.125 zł.
Wszystkie zakupione pozycje przeznaczone są dla dzieli w wieku 3-6 lat. Uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, w celu zapoznania z nowościami wydawniczymi. Książki i audiobooki będą wykorzystywane przez opiekunów grup przedszkolnych.
18 listopada odbył się w naszym przedszkolu Bal Pani Jesieni. Na początku imprezy wszystkie dzieci przedstawiły się i zaprezentowały swoje piękne, kolorowe, jesienne stroje. Po tańcach odbyły się konkursy, w których uczestniczyły dzieci z wszystkich grup. Bal Pani Jesieni minął bardzo szybko i przebiegał w klimacie zabawy i radości. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że impreza była udana :)
Zapraszamy do galerii zdjęć :)
Na początku listopada zakończyły się zajęcia socjoterapeutyczne, zorganizowane w ramach dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dzieci miały możliwość poszerzyć swoje kompetencje emocjonalno-społeczne, a przy tym... świetnie się bawić! Zajęcia były pełne fascynujących zadań, takich jak: tworzenie gigantycznej pajęczyny, pokonywanie labiryntu z opaską na oczach, malowanie kreatywnych dzieł słomką i gąbką do naczyń, budowanie wspaniałych konstrukcji z klocków i wiele, wiele innych :) Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom za udział w zajęciach! :)
- Pani Ania
Z zasobów otrzymanych w ramach programu "Laboratorium przyszłości" dzieci na zajęciach dodatkowych rozwijały umiejętności manualne poprzez układanie dość skomplikowanych budowli. Specjalistyczne klocki wzbudziły u dzieci wiele pozytywnych emocji. Na pierwszych zajęciach budowały zwierzątka wg instrukcji, na następnych - budowle (roboty), które można było wprowadzić w ruch - było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Malborskiej dołączyła do programu Laboratoria Przyszłości. W ramach programu zakupiono wyposażenie techniczne, niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W ramach tego projektu nasi uczniowie zapoznali się już z narzędziami do zdobienia drewna, jak również zdobywały wiedzę w programowaniu z pomocą Robota DOC. Komputer robota uczy wykonywania poleceń programowych, przybliża dzieciom aspekty robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Robot może być zaprogramowany tak, aby wędrować dowolnie lub według poleceń na kartach. Pomaga dziecku rozwijać myślenie logiczne i umiejętności rozwiązywania problemów. Na zajęciach z Gier i zabaw logicznych świetnie wpasował się w potrzeby i zainteresowania trzecioklasistów.
Udowodniono, że głośne czytanie dzieciom bajek i opowiadań wszechstronnie wpływa na ich rozwój. W naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych praktykujemy głośne czytanie. Dzieci słuchają wierszy i bajek czytanych przez nauczycieli, a także zaproszonych gości. Dzisiaj najmłodszą grupę "Misie" odwiedził Franek - uczeń klasy drugiej. Jeszcze niedawno sam był przedszkolakiem, a teraz na tyle dobrze opanował znajomość liter, aby móc przeczytać bajkę młodszym koleżankom i kolegom. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i aktywnie uczestniczyły w pogadance dotyczącej przeczytanych bajek. Dziękujemy Franku :)
– stymuluje rozwój mózgu,
,– wzbogaca słownictwo,
– dziecko podejmuje wypowiedzi wielozdaniowe,
– rozwija język i wyobraźnię,
– uczy myślenia,
– pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
– przynosi ogromną wiedzę ogólną i wzbogaca słownictwo,
– buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem,
– zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
– rozwija wrażliwość i empatię,
– kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,
– pomaga w wychowaniu dziecka,
– uczy wartości moralnych,
– wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,
– uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,
– ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu,
– głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej, (dzieciom, którym czyta się głośno już od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, także w szkole),
– rozbudza zainteresowania,
– tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,
– buduje samouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne,
– chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości,
– jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.