Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach innowacji "W Misiowie dbamy o zdrowie" jest poruszanie tematów związanych ze zdrowym odżywianiem. W minionym tygodniu przedszkolaki przygotowywały zdrowe kanapki. Dzieci same wybierały warzywa, które znajdą się na ich talerzu, a następnie komponowały z nich przepyszne kanapeczki. Trzeba przyznać, że własnoręcznie przygotowane śniadanie smakuje najlepiej :)
Dzieci z grupy przedszkolnej "Msie" realizują założone zadania w ramach zajęć z innowacji "W Misiowie dbamy o zdrowie". Jednym z nich są zajęcia z jogi. Dzieci bardzo chętnie wykonują ćwiczenia, których celem jest dbałość o zdrowie fizyczne, rozwój ruchowy, ale również relaks i wyciszenie.
Dnia 01.12.2021 uczniowie klas: IV,V i VI z okazji zbliżających się MIKOŁAJEK byli na wycieczce w Activity Park w Elblągu. Wszyscy bardzo aktywnie i miło spędzili tam czas, dbając o kondycję fizyczną. Uczniowie mieli możliwość nawiązywania między sobą swobodnych relacji, integracji międzyklasowych.
Na koniec usłyszeliśmy od Pani prowadzącej tam zajęcia, że „Tak grzecznej, sympatycznej i zdyscyplinowanej grupy dawno tam nie było”. Jest nam bardzo miło z tego powodu :)
Pragniemy poinformować, że Joanna Podlasińska zdobyła pierwsze miejsce w powiecie malborskim w głosowaniu "Nauczyciel przedszkola na medal"! Jest to dla nas ogromny zaszczyt i radość, że praca naszych nauczycieli została doceniona przez rodziców i uczniów. Jest nam również niezmiernie miło z faktu, że nasza szkoła zdobyła drugie miejsce w głosowaniu "Szkoła na medal", natomiast nauczyciel Alicja Walendziak zajęła czwarte miejsce w kategorii "Nauczyciel na medal klasy IV-VIII" Serdecznie dziękujemy za wsparcie i wszystkie oddane głosy! :)
26 listopada uczniowie z klasy III wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach programu „Gotuj się na zmiany”. Tematem była „Olimpiada owocowo -warzywna” i „Savoir vivre”. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się, jakie narzędzia wykorzystywane są w kuchni do przygotowania posiłków. Dzieci rozwiązywały krzyżówki i wykreślanki, rozszyfrowywały wyrazy. Następnie z pomocą obieraczek, noży, desek do krojenia i tarek, przygotowały surówki z jabłek i marchewek. Po wykonaniu surówek rozmawialiśmy na temat savoir vivre przy stole. Uczniowie nakrywali do stołu, uczyli się, jak należy układać talerze i sztućce, składać serwetki oraz układać sztućce po skończonym posiłku.
W klasie drugiej dzieci przekonały się na własnej skórze, czy dadzą radę zrezygnować w swojej diecie z cukru. Zaczęło się od sprawdzenia, ile cukru znajduje się w produktach, które bardzo często przynoszą do szkoły na śniadanie. Sprawdzały ich składniki, następnie korzystając z kuchennej wagi odmierzały gramy cukru i wsypywały do kubeczków, żeby na końcu sprawdzić, ile faktycznie jest go w produkcie. Okazało się, że nawet w wodzie smakowej kryje się cukier, który w większych ilościach jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. W związku z tym wychowawca klasy zaproponował uczniom wyzwanie, aby przez tydzień ich śniadania nie zawierały cukru. Wyzwanie zostało podjęte przez prawie wszystkich uczniów. Ich śniadanka były pełne warzyw, owoców i zdrowych przekąsek. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje to ich zdrowe odżywanie na co dzień – a nie tylko od święta. Wszyscy, którzy wytrwali w wyzwaniu „Śniadanie bez cukru” otrzymali Certyfikaty oraz słodką przekąskę bez szkodliwego cukru oczywiście 😊
W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się próbny egzamin ósmoklasisty. Wszyscy uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Po sprawdzeniu arkuszy egzaminacyjnych nauczyciele omówią z uczniami zbiorcze wyniki egzaminu oraz przeanalizują zadania, które sprawiły uczniom najwięcej problemów. Indywidualne wyniki zostaną wpisane do dziennika elektronicznego.
25 litopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Wiadomo, że pluszowy miś to nieodłączny przyjaciel każdego dziecka, dlatego też wszystkie przedszkolaki świętowały ten dzień w swoich grupach wykonując różne zadania. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny, opowiadający o historii powstania Dnia Pluszowego Misia. Dowiedziały się również wielu ciekawostek o prawdziwych misiach, czyli niedźwiedziach. Następnie wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy ruchowe, mierzyły wielkość misiów przy użyciu klocków, uczestniczyły w zabawach ćwiczących pamięć - "Który miś zmienił miejsce?" oraz w zabawie "Ciepło - zimno". Pod koniec zajęć odbyła się krótka dyskoteka, podczas której dzieci tańczyły ze swoimi misiami. Jako podsumowanie dnia każda z grup wykonała prace plastyczne różnymi technikami. Maluszki ozdabiały misie przy użyciu włóczki, "Misie" wykonały portrety misia z pociętych pasków papieru, który później ozdabiały. Najstarsze przedszkolaki z "zerówki" ozdabiały misie z filcu, przyklejając brakujące elementy. To był bardzo wesoły i zmisiowany dzień. Zapraszamy do galerii w celu obejrzenia relacji fotograficznej.
We wrześniu uczniowie klasy III wzięli udział w akcji „Sprzątania świata- Polska 2021”. Po zbiórce odpadów został wysłany raport o ilości zebranych worków ze śmieciami. Nasza szkoła i nauczyciel przeprowadzający akcję otrzymali „Certyfikat uczestnictwa” z podziękowaniami za aktywny udział w zbiórce odpadów. Zachęcamy wszystkich nie tylko do udziału w akcji i segregacji śmieci, ale na co dzień dbanie o nasz wspólny dom, jakim jest nasza planeta Ziemia.
W piątek 19.11 w klasie pierwszej odbyły się zajęcia kulinarne pod hasłem "Zdrowo i kolorowo". Dzieci samodzielnie przygotowały kolorowe kanapeczki, a następnie wspólnie zjadły zdrowe śniadanie. Celem zajęć było wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i uczenie samodzielnego przygotowywania posiłków.
Mało kto ma dziś przyjemność zobaczyć i nakarmić żywą owcę. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z zerówki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych - owce Tosia i Amy w programie "Po nitce do kłębka - obróbka wełny od strzyżenia do przędzenia", podczas których miały okazję poznać proces obróbki wełny oraz przędzenia, dotykały prawdziwej owczej wełny oraz miały możliwość dotknąć, ostrzyc i nakarmić owieczki. Kontakt ze zwierzętami pięknie działa na dziecięce emocje, uczy poprzez doświadczanie. Podczas zajęć radość dzieci była ogromna, gdyż jak się okazało, prawie żadne dziecko nie miało wcześniej okazji ujrzeć prawdziwej owcy na własne oczy. Dziękujemy za pouczające zajęcia, ale również za produkcję dziecięcych emocji i doświadczeń.
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji – święto ustanowione w 1995 roku przez ONZ z inicjatywy UNESCO.
Uczniowie klasy 5 włączyli się w tą inicjatywę. Na zajęciach warsztatowych rozmawiali o podobieństwach i różnicach między ludźmi, rozwiązywali krzyżówkę, układali hasła popularyzujące zasady koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, a także tworzyli plakaty.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony w klasie 5 miał na celu kształtowanie wśród uczniów postaw tolerancji, życzliwości, odpowiedzialności i szacunku bez względu na stan zdrowia, posiadania, wyglądu, wagi, urody czy sławy.
Wychowawca kl. 5 Alicja Walendziak
Miło nam poinformować, że w konkursie plastycznym „Dyniowe Love” wzięło udział aż 32 uczestników. Bardzo ucieszyło nas tak ogromne zainteresowanie konkursem – tym trudniejsza była ocena wszystkich przepięknych prac. Komisja miała bardzo trudne zadanie. Jury w składzie: Joanna Podlasińska, Magdalena Kamińska, Joanna Bednarz oraz Agnieszka Szczypior po długich dyskusjach wyłoniły zwycięzców:
I miejsce: Lena Hoffmann, kl. 2
II miejsce: Justyna Duszkiewicz, kl. 2 oraz Amelka Marchlewska, kl. 3
III miejsce: Tomek Rupiński, kl. 3 oraz Julia Wolska, kl. 2
Wyróżnienia:
Julia Mulcan, kl. 1
Franek Mulcan, kl. 1
Kornelia Właszczyk, kl. 2
Julia Sempowicz, kl. 2
Borys Rucki, kl. 2
Magda Konkol, kl. 2
Maciek Mettel, kl. 2
Nadia Kamińska, kl. 3
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!
W środę 10 XI w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej odbył się recital patriotyczny pod hasłem: "Rozkwitały pąki białych róż...". Uroczystość została zorganizowana z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W radosnym, a jednocześnie wzruszającym i wzniosłym koncercie, uczniowie klas 1-3 zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne - indywidualnie i w zespołach. Głównym celem uroczystości było kształtowanie postaw patriotycznych w najmłodszych uczniach oraz uwrażliwianie ich na piękno muzyki. Uroczystość została przygotowana i poprowadzona przez Małgorzatę Jastrzębską przy współpracy z Aleksandrą Kordowską i Joanną Bednarz.
Ósmego listopada klasa 8 uczestniczyła w spotkaniu online z p. Anną Michalak, pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Temat spotkania związany był z wyborem szkoły średniej: "Szkoła ucząca zawodu? - dlaczego jestem na tak". Podjęcie decyzji dotyczącej przyszłej szkoły jest trudne. Wielu uczniów zastanawia się, jaki kierunek wybrać, by z nim związać swoją przyszłość. To ważna decyzja, którą muszą podjąć w najbliższej przyszłości.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszym przedszkolu również świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień, bo przecież wszystkie dzieci uwielbiają bajki! Pani Asia wierszem zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy oraz do udziału w konkursach i zagadkach. Przy dźwiękach piosenki "Witajcie w naszej bajce" przedszkolaki korowodem rozpoczęły wspólną zabawę. Dzieci wypowiadały się na temat ulubionych bajek, odgadywały ukryte w kufrze rekwizyty i dopasowywały je do poszczególnych ilustracji z bajek. Dziewczynki oddzielały groch od fasoli - niczym "Kopciuszek", a chłopcy, jak "Bob Budowniczy" wznosili najwyższe wieże. Dzieci miały również za zadanie ułożyć w całość pocięty na kilka części obrazek oraz przekazywały sobie z rąk do rąk "zatrute jabłko". Na zakończenie bajkowego dnia, przedszkolaki wzięły udział w zabawie "Jaka to melodia", podczas której odgadywały, z jakiej bajki pochodzi słyszana piosenka. Pani Ola przeczytała dzieciom bajkę pt. "Ośla skórka", a Pani Asia wręczyła wszystkim grupom dyplomy za udział w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. Nie obyło się również bez tańców w rytm ulubionych hitów z dziecięcych bajek.
Uczniowie klasy III biorą udział w programie WINIARY „Gotuj się na zmiany”.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, że wędzenie, suszenie, liofilizacja, pasteryzacja, kiszenie, mrożenie, słodzenie, solenie to metody utrwalania żywności. Dzieci niektóre z metod utrwalania żywności znają z własnych domów. Na lekcji próbowaliśmy przetworów przyniesionych przez uczniów z domu. Były to soki, kompoty, dżemy, ogórki konserwowe i kiszone, buraczki, ketchupy. Na zajęciach technicznych dzieci wykonały etykiety na przetwory do słoików, następnie myły, obierały jabłka i gruszki, kroiły i gotowały dżemy. Gotowe dżemy pasteryzowały i zabierały do domu.
Świetlica szkolna przy współudziale Samorządu Uczniowskiego
ogłasza zbiórkę plastikowych nakrętek.
Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny 2020/2021.
Nakrętki prosimy umieszczać w wyznaczonych pojemnikach.